Актуелно

Столтенберг до Заев: Нема план „Б“, името мора да се реши

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг дека не постои друг план за влез на Македонија во НАТО алијансата без решение на проблемот со името.

„Спорот за името може да се реши”, рече Столтенберг на заедничката прес-конференција со македонскиот премиер Зоран Заев.

Спорот со името со Грција треба да се реши. Нема друга опција за земјата да влезе во НАТО. Ова беше нагласено на самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година, а потоа се повтори на самитот во Велс во 2014 година и во Варшава во 2016 година, истакна Столтенберг.
Имате голем пресврт во реформите, но мора да бидеме реални. НАТО носи одлуки со консензус. Затоа, навистина се надевам дека ќе го решите спорот за името и ќе го поздравите новиот поттик во преговорите. НАТО не може да го реши спорот со името и да даде предлози што треба да дефинирате, рече Столтенберг.

Што се однесува до осудата на Хаг за Привремената спогодба, Столтенберг смета дека ова е судска одлука, но Пактот носи политичка одлука која треба да се договори меѓу сите 29 земји-членки.

Премиерот Заев ја оцени улогата на генералниот секретар на НАТО како клучна за вистинска промоција и поддршка на македонските очекувања дека 2018 година ќе биде историска година за Македонија, регионот, НАТО и ЕУ.

Advertisements
To Top