Стандард временска прогноза – претпладне сончево, попладне со дожд


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


И денеска, понеделник, 5. јуни, времето во Македонија претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, на места во форма на невреме со силен ветер и услови за изолирана појава на град.

Во Скопје претпладне сончево со умерена облачност, а попладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за изолирана појава на град и дневна температура од 27 Целзиусови степени. Маврово 19, Охрид и Крива Паланка 23, Битола 24, Берово 21, Кавадарци 27, Дојран 28.

Утре претпладне времето ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне на места ќе биде нестабилно со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на краткотрајно невреме.

Во Скопје претпладне сончево со умерена облачност, а попладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за изолирана појава на град. Дневните температури ќе се движат од 18 до 27 степени.