Spider-Man: No Way Home минатиот викенд во САД со заработка од 253 милиони долар


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Најновата филмска авантура со Spider-Man, Spider-Man: No Way Home, го постигна третиот најдобар резултат на сите времиња во Северна Америка, заработувајќи 253 милиони долари во текот на викендот.

Податоците се должат на привремената проценка на специјализираната агенција Exhibitor Relations објавена вчера.

Овој филм, кој со нетрпение го очекуваше Холивуд и филмската индустрија, фрлени на колена од пандемијата на ковид-19, го надминале само Avengers: Endgame (357 милиони долари) и Avengers: Infinity War (258 милиони долари) во аналите на најгледани филмови во САД и во Канада, според веб-страницата на Box Office Mojo.

Ова е и најгледаниот филм на Sony, пишува веб-страницата Deadline.

Spider-Man: The Road Without Return е третиот филм во кој популарниот Спајдермен го игра Британецот Том Холанд. И минатите епизоди во кои Тоби Мегваер и Ендру Гарфилд носеа црвено-сини костими доживеаја рекордна гледаност во кината.

Приказната продолжува таму каде што завршува далеку од дома (2019), со Спајдермен чиј вистински идентитет, Питер Паркер, јавно го открива злобниот Мистерио. Средношколецот очајнички се обидува повторно да стане анонимен со помош на уште еден лик на Марвел, Др. Стрејнџ, кој го игра не помалку популарниот Бенедикт Камбербач.