Сончево и многу топло време со температури до 39 степени


Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!?


Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 21, а максималната ќе достигне од 31 до 39 степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Скопје, времето ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен јужен ветер. Минималната температура ќе биде околу 19, а максималната ќе достигне до 37 степени.

До петок ќе преовладува стабилно и многу топло време. Во петок кон крајот на денот во источните делови ќе има изолирана појава на нестабилност, а во деновите од викендот на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Дневната температура ќе опадне за неколку степени.