Сончев и потопол вторник


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Денешниот декемвриски ден во Македонија носи претежно сончево време, вдолж Повардарието со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -3 до 5, а максималната ќе достигне од 9 до 14 Целзиусови степени.

Во Скопје претежно сончево со слаб северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до -1, а максималната ќе достигне до 10 степени. Маврово и Крива Паланка 10, Охрид и Берово 11, Битола 9, Кавадарци 12, Дојран 14.

Следува период на стабилно и суво време. По котлините ќе има појава на утринска магла и ниска облачност, особено во среда кога по одделни котлини ќе се задржат и во текот на денот.