Со „поглед од милион долари“: Дали имате срце да се качите на ова место?


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Постојат милион причини да го посетите Рио де Женеиро во Бразил, вклучувајќи ги боженствените плажи, убавата храна и одличниот ноќен живот. Но Педра де Гавеа нуди единствено чувство.

22.4.Pedra_da_gavea

Педра де Гавеа се издига на 844 метри над Атлантскиот Океан, а се наоѓа во националниот парк Тижук, голема пространа тропска прашума.

22.4.Pedra_da_gavea1

22.4.Pedra_da_gavea6

Кој ќе се искачи на оваа планина, од нејзиниот врв може да ја види величенствена панорама на самиот парк, океанот и градот.

22.4.Pedra_da_gavea7

22.4.Pedra_da_gavea3

Искачувањето трае три часа, а заштита против сонце, храната и водата се задолжителни.

22.4.Pedra_da_gavea2

22.4.Pedra_da_gavea5

Наградата следува во вид на спектакуларни фотографии чии содржини во живо се подеднакво застрашувачки, па не е чудно што оваа туристичка атракција е една од омилените места на адреналинските зависници.

22.4.Pedra_da_gavea4

– Тоа што е прикажано на фотографиите не е илузија. Морате да бидете многу внимателни, изјави Хулијана Оливиера.

22.4.Pedra_da_gavea8