Со круна вредна 36 милиони евра Чарлс официјално крунисан како нов британски крал, Камила од швалерка стана кралица


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Крунисувањето на кралот Чарлс Трети во саботата беше историски ден за Велика Британија, преполн со случувања од кои некои беа внимателно испланирани, но други не.

Настанот за крунисување

Чарлс беше скриен од погледите за време на најдраматичниот дел од службата во лондонската Вестминстерска опатија во саботата.

Зад тристраниот параван, шефот на оделот на Вестминстер истурил свето масло од Ампулата, златна колба во облик на орел, на лажицата за крунисување, а потоа архиепископот од Кентербери го помазал Чарлс на главата, градите и рацете, според Литургија на англиската црква.

Сребрено-позлатената лажица од 12 век е најстариот предмет што се користел при крунисувањето. Во позадина, хорот на Вестминстерската опатија ја пееше химната „Задок свештеникот“ од Џорџ Фридерик Хендл, која беше составена за крунисувањето на кралот Џорџ II во 1727 година и оттогаш се изведува на секое британско крунисување.

Откако се појави повторно, надбискупот од Кентербери Џастин Велби ја стави круната на Свети Едвард на главата на Чарлс Трети. Тоа беше единствениот пат кога Чарлс некогаш ќе ја носи круната на Свети Едвард, која е резервирана за крунисување на нов монарх; круната е направена за несреќниот истоименик на Чарлс, Чарлс II, во 1661 година.

Откако го круниса Чарлс, Велби извика: „Бог, чувај го кралот“. Присутните ги повторија зборовите.

Набргу потоа и Камила беше крунисана. Како и нејзиниот сопруг, таа беше помазана со свето масло од надбискупот од Кентербери – овој пат пред публиката – пред да и биде поставена круната на кралицата Марија на нејзината глава.

Музичка прослава

Музиката беше поткрепа на целата прослава, во склад со историјата. Секоја сцена беше обележана со големо хорско дело, етеричен мотет, екстравагантна композиција за оргули, или евокативна мелодија, сето тоа изведено од некои од најуспешните пејачи и музичари во светот.

Кралот Чарлс и кралицата Камила влегоа во опатијата на ритамот на „Ми беше мило“, возбудливата крунисувачка химна напишана од Хуберт Пари за крунисувањето на кралот Едвард VII во 1902 година и пеена на сите крунисувања оттогаш.

Но, старото беше помешано со новото; Чарлс побара од Ендрју Лојд Вебер – чија музика е попозната за публиката во Вест Енд отколку на собранијата во Вестминстерската опатија – да напише химна за крунисувањето, „Make a Joyful Noise“, која свиреше откако Камила беше устоличена.

И овој настан го имаше првото појавување на евангелскиот хор на крунисување; облечен во сјајно бело, хорот „Вознесение“ ја изведе „Алилуја“ непосредно пред архијерејската беседа.

Дамата во сино

Облечена во сина наметка и шапка со златни детали, жена во сино го привлече вниманието додека ракуваше со важен предмет од регалијата на крунисувањето – Мечот на понудата или мечот со скапоцени камења, пред и по инвеститурата, кога се користеше. Но која е таа?

Пени Мордоунт е конзервативна пратеничка во Обединетото Кралство и тоа од 2010 година.

Таа беше вклучена во церемонијата затоа што, како актуелен лидер на Долниот дом, таа е и лорд-претседател на Тајниот совет – тело формирано од високи политичари кои дејствуваат како официјални советници на монархот.

Претседателот на советот е вклучен во различни кралски церемонии, делувајќи како симболичен мост помеѓу кралот или кралицата и избраните функционери во земјата. Мордоунт зборуваше на прогласувањето на кралот Чарлс, два дена по смртта на кралицата.

Облеката на кралицата Камила

Кралицата Камила беше облечена кралски, во боја на слонова коска, сребро и злато. Но, чија беше креацијата?

Сосема очекувано, тоа беше британскиот дизајнер, Брус Олдфилд, со кој таа има долгогодишна врска.

Едноставна, скроена и исечена од Peau de Soie, свилена ткаенина со темен сјај, нејзиниот фустан за крунисување повеќе наликуваше на капут со извезен долен дел за разлика од традиционален фустан.

Пристигнувајќи во Вестминстерската опатија пред богослужбата, нејзиниот фустан беше заштитен со темноцрвена кадифена наметка и хермелин што првично беше направен за крунисувањето на кралицата Елизабета.

Под нејзиниот фустан ѕиркаа чевли од иста свила како нејзината облека, направени од британскиот дизајнер Елиот Зед.

Принцови кои ги снемува

Никогаш не е разочаран на кралски настани, принцот Луис, најмладото дете на принцот и принцезата од Велс, повторно го украде шоуто за време на сегменти од церемонијата на крунисувањето.

Гледачите со остри погледи можеби го забележале 5-годишникот како зева седејќи меѓу неговата мајка, принцезата од Велс и сестрата, принцезата Шарлот, но потоа исчезнува.

Се мислеше дека младиот принц можел да замине предвреме, но за среќа на фановите, тој се врати пред крајот на службата.

За оние кои не се сеќаваат, Луис стекна глобална слава за време на прославата на платинестиот јубилеј на покојната кралица во јуни, каде што беше фатен како предизвикува бес и ги покрива ушите додека врескаше за време на летовите.

Во меѓувреме, пред саботата имаше многу шпекулации за тоа дали принцот Хари ќе биде на крунисувањето на неговиот татко.

Војводата од Сасекс присуствуваше на церемонијата на крунисувањето во Вестминстерската опатија во саботата, седејќи во третиот ред.

Облечен во утрински костум со неговите воени медали, Хари пристигна заедно со неговите чичковци, принцот Едвард и принцот Ендру, и две од неговите роднини, принцезата Беатрис и принцезата Евгенија.

Принцот Хари присуствуваше без неговата сопруга Меган, војвотката од Сасекс, која наводно останала во САД со нивните деца заради четвртиот роденден на Арчи.

Крунисувањето беше првпат принцот јавно да се сретне со членовите на неговото семејство по објавувањето на неговите мемоари „Резерва“.

Војводата од Сасекс со принцезата Евгениј и Џек Бруксбанк на крунисувањето на кралот Чарлс III и кралицата Камила во Вестминстерската опатија
Откако завршила церемонијата, бил виден како разговара и се смешка со своите братучеди среде дожд, пред сам да се качи со автомобил.

Тој не се појави со членовите на кралското семејство за да ја поздрави јавноста од балконот на Бакингемската палата во саботата попладне – што е главен дел од кралските настани.

Си-Ен-Ен дозна дека принцот Хари не добил покана да му се придружи на семејството за овој момент на балконот, проследено со летови од кралските воздухопловни сили. Ниту принцот Ендру не беше присутен.

Прелети пред балконот

Времето не му беше наклонето на кралот Чарлс – и додека толпата изгледаше невознемирено од дождот, тоа ги промени плановите за традиционалното летало на кралското воздухопловство.

Приказот беше формиран само од хеликоптери и шарените црвени стрели, а не од очекуваните тајфуни, спитфаери, урагани и бомбардерите Ланкастер.

Но, толпата наместо тоа, уживаше не во едно, туку во две појавувања на балконот на новите крал и кралица, кои обезбедија бис откако навидум се збогуваа со поддржувачите.

Тоа го заокружи денот полн со настани, кој привлече илјадници луѓе на улиците на Лондон.