Со дуел помеѓу „ѕвездите во подем“ започна популарниот НБА Ол-стар викенд


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Изминатата ноќ, во Солт Лејк Сити, со дуелот помеѓу „Ѕвездите во подем“ започна, за љубителите на кошарката возбудливиот годишен спектакл, познатиот Ол-стар викенд.

Овогодинешното натпреварување на НБА ѕвездите на Истокот и Западот беше замислено поинаку. Се формираа четири екипи, се одиграа полуфинални натпревари, а потоа и финалето.

Настапија кошаркари кои ја играат првата и втората сезона во НБА лигата, како и кошаркари од Г лигата. Тимовите ги предводеа Пау Гасол, Жоаким Ноа, Џејсон Тери и Дерон Вилијамс.

Во првата полуфинална средба, тимот предводен од Пау Гасол го победи тимот на Вилијамс со 40:25, додека тимот на Ноа победи со 40:32 во вториот.

Во финалето, кое се играше до 25 поени, „Тим Пау“ го совлада „Тим Ноа“ со 25:20, благодарение на клучната тројка на Хозе Алварадо, кој ја освои титулата МВП на натпреварувањето на „Ѕвездите во подем“.

Ноќта меѓу сабота и недела на програмата ќе биде „натпреварот во вештини“, потоа натпреварот во брзо шутирање три поени, натпреварот во забивање, додека ден подоцна, ноќта меѓу недела и понеделник, ќе се игра натпревар да се игра помеѓу „Тим Леброн“ и „Тим Јанис“.