Силен земјотрес ја погоди Грција, потресот почувствуван и во Македонија


1/8 финале на СП: Мегваер пак е главна тема - 15 ден ↓↓↓Земјотрес со Рихтерова магнитуда од 5,4, утрово 12 минути по 9 часот бил почувствуван на територијата на Грција, објави Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Земјотресот чиј епицентар, според регионалните медиуми, бил во близина на градовите Трикала и Лариса во централна Грција, бил почувствуван и на територијата на нашата земја и тоа во југозападните делови со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Според интернет-страницата на Американскот геолошки институт, земјотресот бил почувствувал и во соседна Албанија.

Засега нема информација за евентуални штети и жртви.