Четворица од обвинетите во „Таргет и Тврдина“ се уште работат во УБК


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Четворица од обвинетите за масовното нелегално прислушување, во случајот Таргет и Тврдина на СЈО, се уште работат во Управата за безбедност и контразузнавање УБК, каде што и се вршеше прислушувањето.

Две од обвинетите, пак, пред неколку месеци се пензионирани во УБК, пренесува „Фокус“.

Екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, пак истакна дека е вработен во Мак Поинт ДООЕЛ Скопје, а неговиот некогашен шеф на кабинет Тони Јакимовски исто така е вработен во приватна компанија