Што се случува со вашето тело по триесет и како да го поправите

Што се случува со вашето тело по триесет и како да го поправите

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Време е да признаете: вие не сте Доријан Греј. Ниту еден портрет нема да старее за вас – ќе треба сами да го сфатите.

Денеска анализираме какви промени се случуваат во телото на мажот по триесет години и зборуваме за тоа како да се одржи здравјето, енергијата и целосната активност на која било возраст.

Знаци на стареење на машкото тело

Главниот „извршен директор на биохемиската структура на мажот“ е тестостеронот. По 30-35 години работа, хормонот се повеќе зема неплатено отсуство, годишно се намалува за 1,5-2%. Недостатокот на тестостерон доведува до недостаток на андрогени поврзан со возраста, исто така наречена машка менопауза. Најчесто се јавува на 50-годишна возраст.

Алопеција

Една четвртина од младите мажи почнуваат да ја губат косата пред да наполнат 25 години, една третина на возраст од 25 до 30 години, а половина на возраст од 45 до 50 години. За сè се виновни наследноста, начинот на живот, некои болести и стариот добар тестостерон: претворајќи се во дихидротестостерон, предизвикува истенчување на фоликулите на косата: косата слабее и опаѓа.

Прекумерна тежина

Со возраста, метаболизмот се успорува – отсега, ако јадете крем колач навечер, последиците се видливи наутро. Исто така, прекумерната тежина укажува на наследност, недостаток на физичка активност и седентарен начин на живот. Ризикот од развој на кардиоваскуларни заболувања и болести на мускулно-скелетниот систем се зголемува многукратно.

Промени во генитоуринарниот систем

Тестостеронот не оди сам: понекогаш го зема и либидото со него. Мажите може да имаат еректилна дисфункција и проблеми со мокрењето, вклучувајќи простатитис или аденом на простата. Веројатноста за развој на хроничен простатитис се зголемува со седентарен начин на живот – лекарите забележуваат дека се почесто се дијагностицира кај мажи под 30-годишна возраст.

Промена во психо-емоционалните состојби

Се појавува раздразливост и брз замор, меморијата и вниманието избледуваат, почнуваат проблеми со спиењето, емоционалната позадина варира без причина. Поради ова, сакате да правите помалку, па дури и вашите омилени работи престануваат да ве задоволуваат како порано.

Како да го забавите стареењето?

Можно е да се запрат неповратните процеси, а ние ви откриваме неколку совети како да го зачувате здравјето и енергијата по триесет години.

Ослободете се од лошите навики

Нема да ја откриеме Америка: пушењето, злоупотребата на алкохол и брзата храна не го подобруваат животот. По 30-тата година метаболизмот повеќе не е ист: ако успеете да се збогувате со лошите навики, ќе се намали веројатноста да се запознаете со болести на респираторниот систем, стомачни пореметувања, мозочен удар или други тегоби.

Движете се повеќе

Одете на прошетка со пријателите, одете на скијање или придружете се во теретана. Доколку не сакате да излезете од дома, вежбајте редовно наутро – тоа ќе ви го подобри расположението, ќе го забрза метаболизмот, ќе го зголеми работниот капацитет, ќе заштити од хемороиди и ќе го намали ризикот од некои болести на минимум.

Следете го режимот на спиење и одмор

Работохолизмот е штетен по здравјето. Стресот го намалува имунитетот, доведува до оштетување на клетките и букет психо-емоционални нарушувања: несоница, невроза, анксиозност, зголемен замор и многу други. Не работете повеќе од осум часа на ден и спиете доволно, а во слободното време правете го она што го сакате.

Не ги игнорирајте лекарите

Ако постои склоност кон дебелеење, тогаш ќе ви биде препишана консултација со нутриционист, покачен шеќер во крвта – ќе ве советуваат да одите кај ендокринолог, проблеми со уринарниот систем – ќе ве упатат на уролог или андролог, а за подобрување на вашиот интимен живот – сексолог.