10 причини за болка после секс – и што да направите за тоа

10 причини за болка после секс - и што да направите за тоа

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Сексот не треба да боли, но болката после секс не е невообичаена.

Сексот треба да се чувствува добро, но за жал, болката пред, за време или после секс не е невообичаена. Симптомите на диспареунија, медицински термин за болен секс, може да варираат во зависност од личноста и причината. Инфекции, повреди, алергии и одредени здравствени состојби, сето тоа може да ја зголемат веројатноста за искусување на болка поврзана со сексот.

Иако секој може да доживее болка поврзана со секс, почесто е да се доживее вагинална болка после секс отколку болка во пенисот. Некои луѓе може да чувствуваат болка надворешно на пенисот, вулвата или вагиналниот влез. Или, болката се чувствува длабоко во вагината, матката или долниот дел на карлицата. Се проценува дека 3 од 4 жени ќе се справат со болен секс во одреден период од животот.

Квасец и бактериски инфекции

Вагиналните габични инфекции и инфекциите на уринарниот тракт (ИУТ) може да предизвикаат вагинално воспаление, познато и како вагинитис. Кога вагината е отечена, триењето од сексот може да предизвика дополнителна болка или чувство на печење. габична инфекција или ИУТ што го зафаќа пенисот, исто така, може да го направи сексот болен.

Прекумерниот раст на квасецот од кандида од габична инфекција може да предизвика чешање, густ бел исцедок и болка при мокрење. Лекувањето на инфекцијата преку рецепт или преку антифунгални лекови без рецепт треба да ги ублажи симптомите на болен секс доколку инфекцијата била причината.

Ако имате ИУТ, сексот може да го иритира заразеното ткиво на уринарниот тракт и да предизвика болка и печење. Здравствените услуги обично ги третираат ИУТ со антибиотици, кои треба да се ослободат од секоја поврзана болка. Ако сте склони кон ИУТ, можете исто така да преземете превентивни мерки како што се мокрење после секс, хидратација и избегнување капење или користење миризливи производи на вашите гениталии.

СПИ

Сексуално преносливите инфекции (СПИ) како кламидија и гонореја предизвикуваат воспаление на вагината што може да направи пенетративниот секс да се чувствува болен или изгореници.

Гениталниот херпес исто така може да го повреди сексот ако имате активна инфекција. Ако имате кламидија или гонореја, вашиот лекар ќе ви препише лекови за лекување на инфекцијата. Не постои лек за херпес, сепак, лековите може да го намалат ризикот од пренесување и болни епидемии. Користењето бариерен метод како кондоми за време на сексот исто така може да помогне да се намали ризикот од идни СПИ.

Воспалителна болест на карлицата

Воспалителна болест на карлицата (ПИД) е инфекција на горните женски репродуктивни органи често предизвикана од нетретирана гонореја или кламидија.

PID може да предизвика:

 • Длабока карлична болка за време на пенетративен секс
 • Лузни
 • Болка во карлицата
 • Неплодност6
 • Оштетување на фалопиевите туби
 • Треска
 • Системска инфекција
 • Апсцес (заразена грутка исполнета со гној)
 • Крварење за време на секс или помеѓу менструации
 • Болка при мокрење
 • Болка во долниот дел на стомакот

Ако се сомневате дека имате PID, посетете го вашиот лекар што е можно поскоро. ПИД се третира со антибиотици, но оштетувањето од инфекцијата може да биде трајно.

Сувост на вагината

Ако немате доволно подмачкување, триењето од пенетративен секс може да доведе до вагинална болка. Може да почувствувате и сувост на вагината ако имате пенетративен секс пред да се возбудите или ако се соочувате со хормонални промени.

Ако неодамна сте родиле бебе или доите, хормоналните промени може да го намалат количеството на естроген во вашето тело и да доведат до сувост на вагината што го прави сексот болен. Сувоста на вагината поврзана со породувањето на крајот треба сама да се реши. Сепак, вашиот давател на здравствена заштита може да предложи користење на вагинален естроген, навлажнувачи или лубриканти за да се помогне со сувоста поврзана со хормоните.

Слично на тоа, перименопаузата и менопаузата, исто така, можат да го намалат нивото на естроген и да доведат до сувост и воспаление на вагината. твоето тело.

Ако вашата сувост е поврзана со менопауза, лубрикантите или хормонската терапија може да помогнат да се врати влагата.

Ако сувоста е поврзана со тоа што не се возбудувате, можете да пробате и лубриканти и повеќе предигра за да се расположите.

Повреда на гениталиите

Секоја повреда на гениталиите може да предизвика болен секс. За време на породувањето, кинењето или епизиотомијата (правење засек во просторот помеѓу вагината и анусот) може да предизвикаат болка за време на сексот – особено ако сè уште се лекувате. За да помогнете во ублажување на болниот секс по породувањето, не брзајте да имате секс додека вашиот лекар не ви каже дека е во ред.

Некои истражувања сугерираат дека употребата на перинеална масажа или гел со лидокаин на чувствително ткиво со лузни може да помогне во лекувањето на долготрајната болка. Не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар пред да користите какви било локални третмани.

Секое оштетување на главата на пенисот, кожичката или вратилото исто така може да предизвика болно триење или кинење за време на пенетративен секс. Можеби е добра идеја да се воздржите од секс додека заздравуваат какви било повреди за да се избегне дополнителна иритација и болка.

Надразнувачи на кожата

Миризливи вагинални производи, спермициди и кондоми од латекс може да предизвикаат иритација на кожата што може да предизвика сексот е болен, особено ако сте алергични на нив. Здравствените работници не препорачуваат да користите миризливи средства за чистење или туш за чистење на внатрешноста на вагината. Вашата вагина сама се чисти, а овие производи може да ја иритираат чувствителната вагинална кожа и да го зголемат ризикот на инфекција.

Некои производи како Ноноксинол-9, состојка во спермицидот, може да ја иритираат и вагината и пенисот.

Алергиски реакции

Алергија на кондоми од латекс може да предизвика чешање, печење и болка што се чувствува полошо за време на сексот. За да избегнете болка од алергија на латекс, можете да користите полиуретански кондоми или природни кондоми направени од цревни мембрани на јагниња. Меѓутоа, кондомите од јагнешка кожа не штитат од СПИ.

Некои луѓе се исто така алергични на сперма, иако тоа е ретко. Преосетливоста на човечката семенска плазма (HSP) во суштина е алергија на сперма која може да предизвика вагинално воспаление и болка како одговор на протеините пронајдени во спермата. За да избегнете алергиска реакција, ќе треба да користите кондоми или друг бариерен метод за да избегнете контакт со сперма.

Ендометриоза

Ендометриозата може да предизвика длабока, остра болка во внатрешноста на вагината или карлицата за време или по пенетративен секс. Ендометриозата е состојба кога ткиво слично на слузницата на матката расте надвор од матката, што може да предизвика воспаление на или околу јајниците, грлото на матката, јајцеводите и мочниот меур.

Други симптоми на ендометриоза вклучуваат:

 • Дисфункција на карличниот под
 • Болни менструални грчеви
 • Неправилно крварење
 • Неплодност
 • Дигестивни проблеми

Ендометриозата нема лек, но третманот може да помогне во справувањето со симптомите. Лапароскопската хирургија може да ги отстрани лезиите на ендометриозата и да ја намали болката. Хормоналните апчиња за контрацепција и интраутерините уреди (IUD) можат да спречат лезии да растат, што може да ја намали болката. За поблага болка за време на сексот, вашиот лекар може да препорача и земање лекови против болки без рецепт како напроксен (Алеве) или ибупрофен (Адвил и Мотрин).

Обликот и големината на пенисот

Ако имате вагина и вашиот партнер има многу дебел пенис, тоа може да предизвика болка за време и по сексот. Дебелиот пенис може да предизвика мали кинења на вашето вагинално ткиво од триење.

Ако вашиот партнер има подолг пенис, може да го погоди грлото на матката, што може да стане непријатно за време на сексот.

За да спречите болка од долгиот пенис кој го удира грлото на матката, обидете се да избегнувате позиции кои вклучуваат длабока пенетрација. Ако дебелината на пенисот е проблем, обидете се да вметнете подмачкување во вашите облоги и да ги тргнете работите бавно. Комуникацијата со вашиот партнер за тоа што прави, а што не се чувствува добро, исто така може да ви помогне да сфатите како да избегнете болен секс.

Имањето екстремно закривен пенис може да го направи и пенетративниот секс болен. Закривениот пенис најчесто се должи на Пејрониевата болест, состојба кога ткивото на лузната предизвикува свиткување на пенисот. Третманот може да варира во зависност од тежината. Раните третмани обично вклучуваат инјекции за да помогнат во разградување на ткивото на лузната и намалување на искривувањето. Други случаи може да бараат операција за отстранување на ткивото на лузната.

Навалена матка

Имањето ретровертна матка, наведнувањето на матката наназад наместо нанапред, исто така може да предизвика болка за време на пенетративен секс. Кога матката се навалува наназад, грлото на матката е наклонето поблиску до вагиналниот канал, што го олеснува боцкањето на грлото на матката за време на сексот.

Ако имате навалена матка не значи дека сексот мора да биде болен. Комуникацијата со вашиот партнер може да ви помогне да сфатите што е добро чувството. На пример, фокусирањето на положбите што овозможуваат плитко пенетрација и избегнувањето длабока пенетрација, може да ви помогне да избегнете болка.

Брз преглед

Сексот не треба да биде болен и никогаш не треба да трпите болен секс. Ако сексот секогаш ве боли или ако почнете целосно да избегнувате секс за да спречите болка, обратете се кај вашиот лекар за помош. Лекарот може да ви помогне да откриете што ви предизвикува болка и да го пронајдете вистинскиот третман.

Со текот на времето, повторливиот болен секс може да влијае на вашето ментално здравје и односи. Ако ова е случај со вас, сексуалниот терапевт може да ви помогне вам и на вашиот партнер да ги надминете сите предизвици кои ќе ви пречат на интимноста.