Што се случува со вашето тело кога јадете иста храна секој ден?

Што се случува со вашето тело кога јадете иста храна секој ден?

Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Планирањето и подготвувањето оброци може да стане голема мака за време на напорниот секојдневен живот.

Понекогаш на крајот од напорниот ден, нарачувате храна или готвите брзи и лесни рецепти, но дали оваа погодност и заштеда на време прават повеќе штета отколку корист?

Продолжете да читате за да дознаете што може да се случи со вашето тело кога ја јадете истата храна секој ден или неколку пати неделно.

Дали сакате да јадете јајца и тост за појадок секој ден? Или го јадете повеќе или помалку истото јадење секоја вечер? Ако е така, тогаш веројатно треба да направите некои промени во вашите навики за јадење. Иако можеби е супер погодно, јадењето исто нешто секој ден на крајот не е најдобрата стратегија што треба да се следи. Еве 5 причини зошто треба да размислите.

Недостаток на исхрана

На нашето тело му се потребни различни макронутриенти за да функционира правилно. Ова барање се исполнува со консумирање разновидна храна и зеленчук. Дури и придржувањето кон еден вид здрава храна, како што се овошјето и зеленчукот, може да доведе до нутритивен недостаток. Затоа наполнете ја чинијата, внимавајќи да има разновидност секој ден.

Кога јадете иста храна секој ден, му штетите на здравјето на цревата

Широкиот опсег на храна обезбедува поволна средина за раст на здрави бактерии во цревата, а тоа помага да се зајакне имунолошкиот систем и е добро за целокупното варење. Затоа, погрижете се во вашата секојдневна исхрана да внесете соодветна количина на ферментирана храна како јогурт, но и овошје и зеленчук, богати со растителни влакна, кои го штитат здравјето на цревата.

Го успорувате метаболизмот и потешко слабеете

Ова е уште една причина зошто треба да избегнувате да јадете иста храна секој ден, особено ако се обидувате да изгубите тежина. Главната причина за тоа е фактот што кога јадете иста храна секој ден, го успорувате метаболизмот. Според една поврзана научна студија, луѓето кои јаделе поголема разновидност на здрава храна успеале побрзо да ослабат во споредба со оние кои ја јаделе истата.

Кога јадете иста храна, можете да консумирате премногу од состојките

Ако јадете премногу одредени видови храна, може да се предозирате со одредени хранливи материи и да го загрозите вашето здравје. На пример, премногу куркума може да влијае на функцијата на црниот дроб.

Ризик од развој на нарушувања во исхраната

Да, јадењето иста храна дури може да доведе до нарушување на прејадувањето или нарушување на избегнување/рестриктивно внесување храна (ARFID). Во оваа состојба, едно лице постојано одбива да јаде одредена храна поради одредени бои, текстури или мириси. Ова може да доведе до неухранетост и нездраво губење на тежината.