Што ќе кажат гигантите? Ајакс ја одреди цената за Де Лихт!


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба! ↓↓↓Еден од најперспективните дефанзивци на денешницата, Матијас де Лихт е на радарот на многу европски гиганти.

Овој 19-годишен играч на Ајакс постојано е следен од скаути на Барселона, Јувентус, Манчестер Јунајтед, ПСЖ…

Во Ајакс се свесни дека во своите рдови имаат „дијамант“ на кого можат да многу да заработат, но исто така се свесни дека нема да можат уште долго да го задржат во своите редови.

Па така холандскиот гигант одреди цена од 50 милиони евра за сите заинтересирани клубови кои го сакаат Де Лихт.

Се претпоставува дека има најмалку три клуба кои се спремни да ја платат оваа сума уште во зимскиот преоден рок.

Де Лихт се уште нема ни 20 години, а веќе одигра 79 натпревари за Ајакс и 11 за холандската репрезентација.