Шест причини зошто мажите сакаат секс со бившата

Шест причини зошто мажите сакаат секс со бившата

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Зошто мажите често посакуваат секс со бившата?

Иако сакаат промени, мажите сакаат и чувство на стабилност и сакаат познати работи. Ако вашиот поранешен сака да има секс со вас, еве шест можни причини зошто.

Секс со бившата: зошто?

Поранешната е позната. Тој знае дека не мора да ве импресионира или да размислува за тоа што би сакале, а не се ни прашува дали ќе се налутите ако направи нешто. Истото важи и за вас – присуството на познато тело е прекрасно, но нема да ви помогне ако сè уште не сте го преболеле.

Вие сте достапни

Не е лесно да се најде нова личност за врска, а камоли за секс. Ако сака брза пауза, може да го најде со бившиот, и нема да се навреди, бидејќи се познаваат. Но, таа може да биде повредена, дури и ако не сака.

Тој сака блискост

Тој секогаш ќе ви каже дека сака „уште еднаш“, но сексот ќе ве врати заедно, дури и ако не го сакате тоа. Многу често се случува луѓето кои раскинале по „one night stand“ да се помират. Но, сексот не се брои, освен ако не сте раскинале поради тоа.

Тој сака да ве освои назад

Со сексот доаѓаат и силни чувства на кои е невозможно да се биде имун. Дури и гушкањето предизвикува ослободување на хормонот окситоцин, кој прави да се чувствувате гушкање и нежно дури и кон некој што повеќе не го сакате во вашиот живот.

Тој сака да бидете пријатели кои имаат секс

Една од можните причини е тоа што сака опуштена сексуална врска со вас. Малку работи зборуваат во прилог на тоа. Редовниот секс ќе ве спречи да пронајдете нова врска и да се гледате со други луѓе, бидејќи сепак ќе се чувствувате како да имате момче, но не ви треба таков дечко.

Му недостигаш

Ако причината за сексот е тоа што му недостигате, тогаш тоа е слатко, но тоа не е доволна причина за сексот. Нормално е да пропуштите некој, тоа е дел од процесот на заздравување и закрепнување, а ако имате секс, и двајцата ќе мора повторно да поминете низ тој процес.