Секој ден на работа оди со авион: „Поевтино ми е отколку да плаќам кирија“ (снимка)


Лига на Шампиони: Нова сезона, нови очекувања! ↓↓↓


Тиктокерката Софија Челентано на социјалните мрежи објави видео во кое објаснува како до работното место патува со авион бидејќи и е поевтино од плаќање кирија, пишува Business Insider.

Софија објасни како патува четири и пол часа со авион од Јужна Каролина до Њу Џерси еднаш неделно за нејзината 10-неделна летна пракса.

Имено, од неа се бара да работи во канцеларија еднаш неделно, а Софија на најчестото прашање на љубопитните луѓе одговара дека патувањето со авион ѝ е навистина поисплатливо од опцијата за изнајмување стан во Њу Џерси и дека на овој начин таа успева да заштеди значителна сума пари.

„Не ми изгледаше профитабилно да изнајмувам скап стан во близина на канцеларијата, ако треба да бидам таму само осум часа неделно“, рече таа.

„Тиктокерката“ раскажа како изгледа нејзиниот ден кога патува на работа со авион. Се буди околу четири часот наутро, а по неколку совети од тиктокерите сфатила дека ѝ е попрактично да се шминка во авионот за да спие неколку минути повеќе.

@sophiacelentano48 I spoke too soon y’all my flight home was cancelled tonight EWR is a MESS rn💀posting this en route to LGA bc we had to book another flight lol #fyp #foryou #summerinternship #supercommuter #marketingintern #summerintern ♬ Walking On a Dream – Empire of the Sun

„Возењето до канцеларија трае околу 45 минути, па стигнувам во 9 часот наутро“, објаснува таа и во коментарите открива дека летовите ги плаќа од својата плата.

„Мојата пракса е платена и ова патување беше моја одлука, така што летовите ги плаќам од мојата плата, исто како што би ја користела мојата плата за да платам кирија.“

Нејзиното видео е прегледано 1,4 милиони пати и собра речиси 130 илјади лајкови, а Tiktokers ја опсипуваа со прашања во коментарите.

„Дали летате назад истиот ден? Што ќе се случи ако летот е откажан или одложен? Зошто едноставно не изнајмите стан?“ ја праша еден тиктокер.

“Ја видов на вести! Се враќа истиот ден и вели дека е поевтино од било која кирија”, одговорил друг.

„Лудило е како ова е поевтино од изнајмување стан“, коментира трет, а четвртиот додаде: „Би бил толку исцрпен да сум на твое место“.