Сега и официјално: Гатузо го води Милан до 2021 година!


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Тоа што се најавуваше изминатите денови денес доби и официјална потврда – Џенаро Гатузо ќе го води Милан до 2021 година.

Гатузо денес и официјално стави потпис на нов договор до 2021 година, според кој ќе заработува 2 милиони евра по сезона.

Легендата на „росонерите“ седна на кормилото во ноември, после отказот на Монтела, и покажа одлични резултати со тимот, па го убеди раководството да му понуди долгорочен договор.

„Гатузо во изминатите месеци заврши неверојатна работа и покажа дека е голем тренер. Рино сигурно ќе остане на клупата во следните три години, а се надеваме и многу подолго. Со него сакаме да започнеме нов победнички циклус“, изјави директорот Марко Фасоне.