Сè повеќе земји во светот воведуваат строги санкции и казни против невакцинираните против Ковид-19

Сè повеќе земји ширум светот на сличен начин ги принудуваат работниците и другите граѓани да се вакцинираат против Ковид-19. И Канада се приклучи на оваа листа, каде што државните службеници кои не се вакцинирани против ковид-19 ќе бидат испратени на неплатено отсуство до крајот на октомври, пишува ПлусИнфо.

Првото изненадување беше Италија, која ги обврза сите работници во јавниот и приватниот сектор да имаат сертификат за вакцинација, негативен тест или потврда дека ја поминале короната. Потоа, поради слични одлуки се приклучија Словенија, Франција, Грција, Германија, САД …

Канада

Државните службеници во Канада кои не се вакцинирани против ковид-19 ќе бидат испратени на неплатено отсуство до крајот на октомври, изјави канадскиот премиер Џастин Трудо.

Тој нагласи дека вакцинацијата е задолжителна за вработените во канадските државни институции, а станува збор за околу 300.000 луѓе.

Покрај државните службеници, вакцинацијата е задолжителна за секој постар од 12 години кој патува низ Канада со воз или авион. Трудо ги нарече таквите мерки „една од најстрогите во светот“.

Во Канада, досега се вакцинирани 80 проценти од населението над 12 години.

Германија

Во Германија, планот е да се воведат нови правила според кои невакцинираните работници нема да примаат плата за боледување, доколку мерките на коронавирусот ги принудат на карантин.

Новите правила на германското Министерство за здравство треба да стапат на сила најдоцна до 11 октомври годинава.

Правилата ќе влијаат на луѓето кои се позитивни на вирусот ковид-19, како и оние што се враќаат од патувања од земји означени како „висок ризик“, кои сега ги вклучуваат Велика Британија, Турција и делови од Франција.

Невакцинираните патници од овие земји мора да бидат ставени во карантин најмалку пет дена, а оние што се вакцинирани или неодамна се закрепнале од вирусот не мора да бидат во карантин.

Словенија

Во Словенија, ПЦР тестовите веќе не се прифаќаат за влез на работни места финансирани од државата, вклучително и државните болници. Практично, државните службеници повеќе нема да можат да одат на работа без потврда за вакцинација.

Во исто време, Владата на Словенија воведе мерки во рамките на приватниот сектор – станува збор за прикажување пропусница која докажува вакцинација или негативен ПЦР резултат. Ова се однесува на приватни работни места, како и болници, бензински пумпи, трговски центри, ресторани и други јавни места.

Франција

Околу 3.000 здравствени работници во Франција се суспендирани поради правото на заработка бидејќи не се вакцинирани против коронавирусот. Правилото важи за сите лекари, медицински сестри, административни работници и волонтери во здравствените установи.

Новото правило, кое е веќе на сила, принуди вакцинацијата да биде задолжителна за 2,7 милиони здравствени работници, вработени во старечки домови и пожарникари.

Претседателот Емануел Макрон прво ги информираше работниците за промената на правилата на 12 јули, предупредувајќи ги тогаш дека мора да добијат барем една доза до 15 септември или да поднесат оставка.

Италија

Италијанската влада, исто така, претходно донесе една од најстрогите мерки за коронавирусот во светот, бидејќи ги обврза сите работници во јавниот и приватниот сектор да имаат сертификат за вакцинација, негативен тест или потврда дека неодамна се закрепнале од коронавирусот.

Додека некои земји од Европската унија им наредија на нивните здравствени работници да се бара да добијат една доза од вакцината, ниту една не прогласи задолжителна вакцинација за сите вработени, што ја прави Италија тест-случај.

Во Италија, која беше исклучително погодена за време на првиот бран на пандемијата, властите отидоа подалеку, а граѓаните што ќе го игнорираат новиот закон ќе бидат принудени да платат казна од 600 до 1.500 евра.

Одлуката стапува на сила на 15 октомври, а целта е да се убедат луѓето дека треба да се вакцинираат за да се намали бројот на новозаразени во една од најпогодените земји од пандемијата.

Во изминатите недели имаше повремени протести низ целата земја, но повеќето политички партии, како и главната федерација на работодавци, го поддржаа овој чекор, надевајќи се дека ќе спречи понатамошно затворање.

Во Грција, невакцинираните вработени во јавниот и приватниот сектор мора да прават тестови за ковид-19 еднаш или двапати неделно, на сопствен трошок. Правилото стапи во сила на 13 септември.

Соединетите држави ја направија вакцинацијата задолжителна за работниците и изведувачите на работи во федералната влада, како и за сите компании со повеќе од 100 вработени. Правилото важи за околу 100 милиони работници.

Американскиот претседател Џо Бајден предупреди дека ако луѓето не се вакцинираат, треба да се подготви неделен тест за ковид-19.

Слични најави можеа да се слушнат и од официјални претставници на Филипините и Израел.