Сакате затегната кожа? Постојат намирници кои го зголемуваат производството на колаген

Сакате затегната кожа? Постојат намирници кои го зголемуваат производството на колаген

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Ако сакате да спречите опуштена кожа и брчки, земете го предвид вашиот начин на живот – особено исхраната. А која е храната која го зголемува производството на колаген?

Ги знаете оние младешки, блескави образи кои сите ги посакуваме? Тие се знак за здрав, богат колаген. Сместен во надворешниот слој на кожата, колагенот е основа на сврзното ткиво кое ја поддржува структурата на кожата. „Колагенот природно се наоѓа низ телото“, вели пластичен хирург на лице од Сан Франциско, д-р Дејвид В. Ким. „Тоа не е само во кожата. Најчесто се наоѓа во мускулите, тетивите, гастроинтестиналниот тракт, па дури и крвните садови. За жал, колагенот се губи со возраста, но нашата исхрана може да помогне. За среќа, има многу намирници кои природно го поттикнуваат колагенот“.

Ова е храна која го зголемува производството на колаген

Протеини (месо и јајца)

Колагенот се формира од 19 амино киселини, кои се градбени блокови на протеините. Додавањето на храна богата со протеини во исхраната ги обезбедува суровините неопходни за производство на колаген. Изберете од висококвалитетни животински протеини како органско пилешко, говедско… Белките се исто така одлична опција. Покрај тоа што на вашето тело му ја дава потребната доза на здрав протеин, тој е протеин „богат со амино киселини – лизин и пролин – кои се потребни за производство на колаген во телото“, објаснува д-р Ким.

Растенија богати со амино киселини

Разновидната исхрана на растителна основа ќе му обезбеди на телото изобилство на витамини и минерали, како и сите амино киселини неопходни за формирање на целосни протеини – сите елементи неопходни за производство на колаген. Некои намирници кои ги содржат сите девет есенцијални амино киселини вклучуваат киноа, хељда, семе од коноп, семе од чиа и спирулина.

Темно зелен зеленчук

Богат со витамин Ц, темнозелениот зеленчук како спанаќот и кељот може да го забрза производството на колаген. Фитоцерамидите, керамиди од растителна основа, може да се сметаат за растителна, веганска алтернатива на популарните колагенски додатоци. Тие можат да се најдат во спанаќот и помагаат во обновувањето на природните липиди на телото, помагајќи да се одржи бариерата на кожата, да се задржи влагата, да се пополнат брчките и да се избледат лузните од акни.

Домашна супа од коски

Ако сакате да ја задржите младоста и убавината, јадете редовно домашна супа. Колагенот се ослободува од говедско, пилешко или рибини коски за време на процесот на готвење. Чистата природна храна богата со антиоксиданси и немасни протеини е одличен избор за кожата.

Овошје и зеленчук богати со витамин Ц

Истражувањата покажуваат дека витаминот Ц има способност да им помогне на амино киселините – лизин и пролин – да се претворат во колаген. Тоа значи дека секој ден треба да консумирате храна богата со витамин Ц, како пиперки, брокула, магдонос, агруми, бобинки, киви… „Витаминот Ц е исклучително важен во спречувањето на слободните радикали кои можат да доведат до видливи знаци на стареење на кожата бидејќи тие го разградуваат колагенот и еластинот“, објаснува д-р Ким.

Риба
Рибата содржи омега-3 масни киселини, кои го намалуваат воспалението кое придонесува за разградување на колагенот. Клетките на кожата се опкружени со масна мембрана која ги штити. Кога клетките се здрави, тие се способни да ја поддржат структурата на кожата. Рибите како туната и лососот се полни со омега-3 масни киселини.

Ферментирана храна
Ферментираната храна како темпе, јогурт, кисела зелка и комбуха содржи лактобацилус, вид на пробиотска бактерија која произведува супероксид дисмутаза. Супероксид дисмутазата е моќен антиоксиданс кој може да го спречи разградувањето на колагенот со намалување на производството на слободни радикали. Доволно е да се јаде една порција ферментирана храна дневно.

Црвен зеленчук
Доматите, пиперките и цвеклото содржат антиоксиданс ликопен, кој помага да се зајакне одбраната на телото од оштетување од сонце. Ликопенот делува како природен крем за сончање, заштитувајќи ја кожата од оштетување додека го зголемува нивото на колаген.

Јаткасти плодови и семиња
Многу јаткасти плодови и семиња содржат есенцијални минерали како што се цинк и бакар, кои се потребни во процесот на производство на колаген. Семки од тиква, индиски ореви, семки од сончоглед, семки од лен и бадеми се добри опции за ужина.

Портокал зеленчук
Зеленчукот со портокалова боја, како што се морковите и слаткиот компир, е богат со витамин А и може да помогне во обновувањето и обновувањето на оштетениот колаген. Доволно е да јадете по еден голем морков секој ден.

Лук
Еден од најдобрите извори на сулфур, кој е од суштинско значење за производството на колаген во телото, лукот исто така обезбедува липоична киселина и таурин кои помагаат во поправка на оштетените колагенски влакна.