Русите во редици чекаат пред банкоматите во Москва (снимка)

Откако Западот воведе строги економски и финансиски санкции кон Русија, меѓу кои и протерување на некои руски банки од системот SWIFT и замрзнување на финансиите на руската централна банка, Русите во редици се наредија пред банкоматите ширум земјата.

Вредноста на руската рубља утрово драстично падна. Рускиот весник Новаја Газета објави видео на кое Русите во Москва чекаат во редици за да подигнат пари од банкомати.