Русите тврдат: Спречивме напади со дронови за време на Мундијалот!

word cup

Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал! ↓↓↓Руските безбедносни служби спречиле вистинска катастрофа ова лето.

Неколку терористички напади биле планирани во текот на Светското првенство кое ова лето се одржа во Русија, тврди Александер Бортников, првиот човек на Федералната служба за безбедноста, поранешно КГБ.

Според него, седум терорстички ќелии во главно поврзани со исламанската држава и воопшто исламнските екстремисти со кои најголемата земја во светот веќе две децении е во отворен судир, уште од војната со Чеченија, планирале жестоки акции.

Бортников открива дека би се користеле дрново, а како и на кој начин не е објасното, но изгледа навистина застрашувачки.

Русите ретко објавуваат вакви работи, па и сега чекаа да помине доволно време за да не ги загрозат своите оперативци на теренот, луѓето кои дојдоа до таквите информации.