Русија порача: САД да се извинат за тоа што Бајден го нерече Путин „убиец“

Русија бара извинување од САД откако претседателот Џо Бајден рече дека смета дека Владимир Путин е убиец и може да му се одмазди на Вашингтон.

Во едно интервју за ABC News, емитувано еден ден порано, Бајден рече „мислам“, кога го прашаа дали верува дека рускиот претседател е убиец.

Тој исто така го опиша Путин дека нема душа и вети дека ќе плати цена за наводното руско мешање во претседателските избори во САД во 2020 година, нешто што Кремљ го негира.

Во крајно невообичаен потег по интервјуто на Бајден, Русија во средата рече дека го повикува својот амбасадор во Вашингтон на итни консултации за иднината на врските САД-Русија.

Константин Косачов, заменик претседател на горниот дом на парламентот, рече дека коментарите на Бајден се неприфатливи, неизбежно ќе ги разгорат веќе лошите врски и ја прекинаа секоја надеж во Москва за промена на американската политика под нова американска администрација.

Тој рече дека отповикувањето на Москва на својот амбасадор е единствениот разумен чекор што треба да се преземе во околностите.

„Се сомневам дека нема да биде последното ако не следи објаснување или извинување од американска страна“, рече Косачов во објава на Фејсбук.

„Овој вид проценка не е дозволен од уста на државник од таков ранг. Овој вид изјава не е прифатлив под никакви околности“, додаде тој.

Кремљ сè уште не одговорил јавно на коментарите на Бајден, но веројатно ќе го стори тоа во четврток.