Рекордни 72 хот-дог сендвичи за 10 минути – во име на Денот на независноста (видео)


Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!?


Калифорниец го урна својот „рекорд”, со тоа што изеде 72 хотдога во годинашниот натпревар за американскиот Ден на независноста, што се одржа вчера на панаѓур на Кони Ајленд во Њујорк.

Џои Чеснат ги изеде 72-та хотдога за 10 минути. Така тој повторно е победник, со тоа што го изедначи својот лански рекорд. Тоа е вкупно десетта победа на Чеснат, ии поради тоа беше удостоен со специјалниот шампионски „сенф појас”. Второ и третопласираниот изедоа „само“ 62 и 41 хотдог.

Првпат тој натпревар се одржал во 1916 година, и оттоггаш традиционално се одржува во Њујорк.