Рекорд: Момче родено 2000 година дебитираше во Лигата на шампионите за Јуве!


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Јувентус оствари голема победа против Севиља, а ѕвезда на вечерта беше младиот Моис Кин кој стана првиот фудбалер роден во новиот милениум кој дебитирал во Лига на шампиони.

Талентот од школата на торинскиот клуб Мојс Кин влезе во историјата на Лигата на шампионите откако стана првиот фудбалер што заиграл во ова натпреварување, а е роден во новиот милениум, односно во 21 век.

Кин е Италијанец, но неговите родители се од Брегот на Слоновата Коска. Тој е роден на 28 февруари 2000 година и засега е третиот најмлад играч што заиграл во Лигата на шампионите со 16 години и 267 дена.

Помлади фудбалери од Кин кои дебитирале во Лигата на шампионите се Селестин Бабајаро во дресот на Андерлехт со 16 години и 87 дена и Ален Халиловиќ во дресот на Динамо со 16 години и 258 дена.