Растение кое ја подобрува концентрацијата и меморијата, го имате дома

Растение кое ја подобрува концентрацијата и меморијата, го имате дома

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Иако често ги игнорираме, зачините имаат големо влијание врз нашето здравје. Рузмарин, како што е потврдено со истражување на Харвард, ја подобрува концентрацијата и меморијата, но тоа не е се. Ова се сите здравствени придобивки од рузмаринот.

Медитеранската култура има билки и зачини со многу корисни здравствени својства кои можат да бидат од голема помош во борбата против болестите. Еден особено помага при проблеми со концентрацијата и меморијата. Зборувајќи за рузмарин, неговиот стимулирачки ефект врз мозокот се должи на соединението наречено алфа-пинен.

За што е добар рузмаринот?

Рузмарин (Rosmarinus officinalis) е повеќегодишна грмушка која припаѓа на семејството Lamiaceae. По потекло од медитеранскиот регион, неговото одгледување се прошири низ целиот свет благодарение на неговата разновидност во готвењето и лековитите својства.

Има интензивен мирис и пријатен вкус. Нејзините лисја се мали, линеарни, темно зелени на врвот и сребрени на дното, давајќи му на растението карактеристичен изглед. Има свежа и карактеристична арома на бор, поради што е погоден како зачин, особено за месо. Но, она што му дава одредена лековита моќ на рузмаринот се неговите есенцијални масла:

Рузмаринска киселина: Ова е моќен антиоксиданс кој помага да се заштитат клетките на телото од оштетување предизвикано од слободните радикали.

Цинеол (еукалиптол): Ова е соединение кое обезбедува антиинфламаторни својства и може да помогне во олеснување на назалната конгестија и респираторните состојби.

Алфа-пинен: Ова ароматично соединение се наоѓа во многу растенија и придонесува за карактеристичната арома на рузмарин. Исто така, има антиинфламаторни својства и може да помогне во подобрување на концентрацијата и меморијата.

Камфено: Друго соединение со антиинфламаторни и аналгетски својства што може да ги ублажи болките во мускулите и зглобовите.
Вербенон: Придонесува за свежата и тревна арома на рузмарин. Има антиспазмодични својства и може да биде корисен за ублажување на грчеви во мускулите.

Сите здравствени придобивки од рузмаринот

Веќе утврдивме дека ја подобрува концентрацијата и меморијата, а тоа се сите здравствени придобивки од рузмаринот.

Проблеми со циркулацијата: Рузмаринот содржи антиоксиданси кои можат да помогнат да се намали воспалението и да се подобри циркулацијата на крвта, па затоа може да биде корисен во случаи на венска инсуфициенција, проширени вени и пецкање на екстремитетите.
Дигестивни проблеми: рузмаринот традиционално се користи како тоник за варење. Може да го ублажи варењето, да ги намали гасовите и да го стимулира апетитот, што влијае на целокупното здравје на гастроинтестиналниот тракт.
Бактериски и габични инфекции: Антимикробните соединенија присутни во рузмаринот, како што се цинеолот и розмаринската киселина, можат да помогнат во борбата против бактериски и габични инфекции. Се користи во миење уста и локални препарати за третман на кожни болести и орални проблеми.
Респираторни проблеми: Цинеолот, компонента на есенцијалното масло од рузмарин, има експекторантни својства и може да ја ублажи назалната конгестија и другите респираторни проблеми, како што е бронхитисот.
Стрес и анксиозност: Аромата на рузмарин е поврзана со намалување на стресот и анксиозноста. Вдишувањето на неговиот мирис преку есенцијални масла или инфузии од рузмарин може да има релаксирачки ефекти и да помогне во ублажување на менталниот стрес.

Намалување на холестеролот: Во комбинација со билки како артишок или ѓумбир помага да се намали холестеролот.
Болка во мускулите и зглобовите: Камфен, присутен во есенцијалното масло од рузмарин, има аналгетски и антиинфламаторни својства кои можат да ги ублажат болките во мускулите и зглобовите.
Менструална болка: Чајот од рузмарин помага да се намали воспалението, што помага да се намали менструалната болка, како и типичната непријатност на ПМС.
Нарушувања на кожата: есенцијалните масла од рузмарин се користат во производите за нега на кожата поради нивните антимикробни и антиоксидантни својства. Тие можат да помогнат во лекувањето на акни и други кожни заболувања.
Рузмарин може да се зема како пијалок или лушпа, две или три шолји на ден пред или после јадење. Можете да го купите и кај билкарите во форма на тинктура, течен екстракт, капсули и шишиња со чисто есенцијално масло.