Природно чистење на крвните садови: Сезоната старуваше за зеленчук кој е полн со минерални и витамини


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Богати со витаминот Ц, магнезиум, калциум и фолна киселина, тиквиците поволно делуваат на кардиоваскуланиот систем бидејќи спречуваат таложење на холестеролот и ги чистат вените.

Познато е дека магнезиумот е важен за спречување на срцев и мозочен удар, калиумот го регулира крвниот притисок, а витаминот Ц го намалува ризикот од артосклероза.

Освен тоа, фолната киселина ги штити келиите на цревата од карцином, а влакната предизвикуваат на исфрлање на токсините. Сепак, тиквиците содржат и оксалати па не се препорачуваат на оние кои имаат бубрежни или проблеми со бешиката.