Актуелно

Премиерот Заев по телефон му ја честиташе изборната победа на Мицотакис

Македонскиот премиер Зоран Заев вчера по телефон му ја честиташе изборната победа и премиерската функција на новиот премиер на Грција, Кирјакос Мицотакис, изразувајќи надеж за продолжување на соработката меѓу двете земји.

Заев, како што објави на својот профил на Фејсбук, му честитал на претседателот на Нова демократија и нов премиер на Грција и му посакал просперитет и благосостојба на Грција и грчкиот народ.

– Заеднички изразивме надеж за продолжување на соработката меѓу Северна Македонија и Грција, во очекување на нашата прва средба како премиери.

Ги потврдив позициите дека Грција е наш стратешки партнер со којшто развиваме соработка и градиме трајно пријателство и изразив благодарност за поддршката којашто од нашиот сосед ја добиваме за членството во НАТО и за почетокот на преговорите со ЕУ.

Во разговорот упатив признание и честитки за успешните демократски избори со кои Грција уште еднаш покажува дека е водечка земја во регионот, како најсилна и најстабилна демократија, долгогодишна членка на ЕУ и НАТО, што придонесува кон стабилноста и развојот на регионот.

Ја користам оваа прилика да упатам голема благодарност до досегашниот премиер на Грција и лидер на Сириза, Ципрас, за соработката со која поставивме темели на трајно пријателство меѓу нашите земји и основа за еден нов Балкан од кој зрачи мир, како и за храброста со која се вложивме заеднички да го решиме спорот кој 27 години ги попречуваше билатерелните односите меѓу нашите држави и народи”, напиша премиерот Заев на својот Фејсбук профил.

Advertisements
To Top