Прекинат новинарскиот штрајк во МПМ


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Прекинува штрајкот на новинарите и медиумските работниците од Утрински весник, Дневник и Вест кој траеше еден месец, откако Медиа принт Македонија на вработените им ја исплати јануарската плата.

Барањата на вработените се исполнети и нема основ да продолжи штрајкот, велат од Синдикатот на новинари и медиумски работници.

Ова практично значи дека новинарите ќе се вратат во своите редакции откако дневните весници утрово излегоа со преполовени страни.

Изминативе неколку дена штрајкот траеше 8 часа а весниците, кои излегоа во преполовена форма, беа полнети со сервисни информации од оние кои не штрајкуваа и без автоски текстови.