Познато колку ќе заработи Мејведер од борбата со Јапонецот

floyd tenshin

Флојд Мејведер се враќа во рингот и негов противник ќе биде јапонскиот кик-боскер Теншин Насукава.

„The Money“ со месеци најавуваше ново враќање во рингот, но никој не очекуваше да се бори во РИЗИН организацијата според ММА правила и тоа против 21 годишниот кик-боксер кој е супер ѕвезда во Јапонија.

На крајот борбата беше договорена, а легендарниот боксер повторно на сметката ќе добие огромна сума – 88 милиони долари.

Од РИЗИН Флојд ќе добие 62 милиони долари, додека преостанатите 26 милиони долари ќе ги добие од ТВ правата.

Оваа сума секако е голема, но е многу помала од она што доби од борбата со Конор Мекгрегор кога инкасираше 275 милиони долари.