Последниот Мерцедес на фосилни горива


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Новиот модел од Е-класата е пресвртница во бизнисот на автомобилскиот гигант како последен „класичен“ Мерцедес.

Терминот „класичен“ овде не се однесува на дизајнот. Имено, новата Е-класа ќе биде последниот новитет на Мерцедес кој ќе ја користи класичната платформа наменета за прифаќање на мотори со внатрешно согорување. Сите понатамошни модели ќе се базираат на архитектури дизајнирани за погон на батерии.

Ова го потврди лично шефот за развој на Мерцедес, Маркус Шефер во интервју за Automobilwoche, велејќи дека од 2030 година Мерцедес главно ќе биде производител на електрични автомобили. Велиме најмногу затоа што понудата на електрични возила ќе зависи од пазарните услови, но како што стојат работите, цела Европа е вклучена во електрификацијата.

Ако се вратиме на класата Е, неговата премиера е закажана за крајот на оваа година, додека првите примероци на патиштата би требало да пристигнат на пролет следната година. Засега е познато дека во понудата остануваат бензинските и дизел моторите, но понудата ќе биде ограничена поради воведувањето на стандардот Еуро 7.

Да кажеме и дека Шефер потврди дека се прекинува соработката со Рено во делот на моторите. Да потсетиме дека моторите на Рено беа понудени во класата А и некои подостапни модели. Mercedes ќе развие нов мотор за светскиот пазар со кинескиот Geely.