Понеделничка временска прогноза

Денес, понеделник, 15 март, времето во Македонија ќе биде облачно и посвежо, со врнежи од дожд, кои повремено ќе бидат поројни, на места со ретки грмежи, а пообилни ќе бидат во северозападните и источните делови од земјава.

Поради продор на студена воздушна маса, освен на планините врнежите ќе преминуваат во снег и на повисоките места, а кон крајот на денот и во текот на ноќта појава на снег ќе има и на некои пониски места.

Од пладне ќе дува засилен северен ветер, што ќе услови нагло намалување на дневните температури за 7 до 9 степени. Дневната температура ќе биде од 2 до 12 степени. Во Скопје и околината слично време. Дневната температура ќе биде 8 степени.