Помпео ја откажа средбата со Меркел – средба со Лавров во Сочи

Поради неодложни прашања и обврски, американскиот државен секретар Мајк Помпео ја откажа посетата на Германија и средбата со Ангела Меркел на само неколку часа од закажаното пристигнување во земјата, изјави портпаролката на Стејт Департменот Морган Ортагус.

Во меѓувреме портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова соопшти дека Русија се подготвува за средба на Помпео со шефот на рускта дипломатија Сергеј Лавров во Сочи на 14 мај. Ортагус најави и дека посетата на Германија ќе биде презакажана.