Покана од САД: Трамп го кани Путин на посета во Белата куќа


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Според изјавата на еден од советниците во Кремљ Јури Ушаков изјави дека рускиот политички лидер Владимир Путин добил покана од американскиот претседател Доналд Трамп за посета на Белата куќа.

Тоа, според Ушаков, било за време на телефонскиот разговор во кој Трамп му ја честитал победата на Путин на критикуваните од поголемиот дел на меѓународната заедница, претседателски избори во минатиот месец. Шест дена по овој телефонски разговор од САД беа протерина десетина руски дипломати како одговор на труењето со неревен гас на поранешниот руски шпион Скрипал и неговата ќерка во Британија.