ПОЧНЕТЕ ВЕДНАШ: Пијалок од 0 денари, може да ви реши низа здравствени проблеми

Водата е извор на живот и здравје, па не е чудно ако секојдневно треба да испиеме шест до осум чаши вода за да ја оддржиме хидрираноста.

Ако водата ја провриете па ја испиете топла или во млак облик во текото внесувате напиток без тешки метали и други штетни работи кои можат да се најдат во водата, а кои се внесуваат во организмот и предизвикуваат голема низа на проблеми.

Еве какво влијание има топлата и млака вода на нашето тело:

1. Пиењето на една чаша топла вода секој ден ја прочистува кожата, па се препорачува на лицата кои имаат проблеми со исушеност и акни.

2. Топлата вода ги опушта мускулите, па нејзиното пиење се наметнува како одлично решение за сузбивање на менструалните грчеви.

„Врелата вода поттикнува работа на метаболизмот и циркулација, ја прочистува кожата на лицето и телото, па се смета за сојузник на женската убавина“.

3. Наутро пред јадење и половина час по оброкот чаша врела вода поттикнува работа на ѓелудникот и ги решава проблемите со надуеноста и болните гасови.

4. Пиењето врела вода помага кај инфекции при мокрењето.

5. Редовното пиење на топла вода ја засилува циркулацијата, поттењето и исфрлањето на токсини од телото со што се растеретува работата на црниот дроб и бубрезите.

6. Ако испиете чаша врела вода еден час по оброкот ќе го забрзате метаболизмот и ќе го поттикнете согорувањето на калориите.