Почина Олег Мудрак – командант на украинскиот баталјон Азов


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Вчера почина Олег Мудрак, командант на баталјонот Азов кој помина шест месеци во руски затвор. Точната причина за смртта не е откриена.

Мудрак е еден од затворениците кои ја преживеаја експлозијата и пожарот во затворот Оленивка.

Украинските власти споделија фотографии од него пред и по неговото заробеништво, фотографија која го шокираше светот.

Мудрак го бранеше Мариупол уште во 2014 година, а учествуваше и во жестоки битки за фабриката за челик Азовстал за време на војната во Украина минатата година.

Тој беше заробен од руските сили откако Украинците се предадоа во Азовстал, а во септември се вратија во Украина во размена на затвореници.