Почина музичката легенда Корнелије Ковач


Лига на Шампиони: Нова сезона, нови очекувања! ↓↓↓


Во Белград, на 81-годишна возраст, почина славниот композитор Корнелије Ковач.

Ковач беше српски композитор, пијанист и аранжер. Роден е во Ниш во 1942 година, а својата прва композиција „Пусти Тротоар“(Пуст тротоар) ја компонирал кога имал 14 години. Членувал во многу босански оркестри, а беше и член на сараевската популарна рок група Индекси.

Потоа во септември во 1968 година Ковач се преселил во Белград каде ја формирал групата Корни група, која во 1974 година ја претставувала СФР Југославија на Евровизија.

Пишуваше музика за театар, филм и телевизија.