Почина легендарниот југословенски боксер: Во кариерата оствари 272 победи…


1/8 финале на СП: Мегваер пак е главна тема - 15 ден ↓↓↓Легендарниот боксер, Маријан Бенеш почина денес на 67.години во Бањалука.

Бенеш е роден во Белград, неприкосновен беше во Југославија со 272 победи во кариерата, покрај 16. порази и 11. ремија, а се смета, заедно со Мат Парлов, е најдобар југословенски боксер на сите времиња.

На Европското аматерско првенство во бокс, оддржано во 1973. година во Белград, ја освои шампионската титула, во лесна-велтер категорија, и е прогласен за спортист на годината, а шест години подоцна како професионалец ја освои европската титула во верзијата на Европската боксерска унија во истата категорија.

Од боксот се повлече во 1983. година, по што имате само две егзибиционистички битки.