Почина фудбалската легенда Мирослав Ќиро Блажевиќ


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Легендарниот фудбалски тренер и поранешен селектор на хрватската репрезентација, Мирослав Ќиро Блажевиќ, почина на 88-годишна возраст, по долга борба со ракот.

Болеста првпат му беше дијагностицирана во 2011 година, двапати ја победи, но третиот пат, не успеа. За два дена требаше да го прослави својот 88 роденден.

Мирослав Ќиро Блажевиќ е роден на 10 февруари 1935 година во Травник, каде што започна, како што секогаш велеше, скромна играчка кариера. Роден е како осмо, најмало дете на Катарина и Мате Блажевиќ. Нивните први две деца Ивица и Марица, за кои нивните родители не зборуваа многу со другите деца, починаа на неколку месеци од шпанскиот грип, а Мирослав ги имаше и сестрите Јелена и Драгица, браќата Анта и Јошко, а постарата сестра Јозефина живее во Загреб.

Ќиро играше фудбал до својата 31 година, кога реши да стане тренер во Мутиер, Швајцарија. Тој остана во Швајцарија и ги водеше Вевеј и Сион пред да ја преземе швајцарската репрезентација во 1979 година. Неговиот вистински подем како тренер започна во 1979 година кога дојде во Риека. Иако првенството го заврши на скромното 10-то место, Чиро ја предводеше Риека до четврт-финалето на Купот на победниците на куповите, каде што загуби од Јувентус. На крајот на сезоната дојде во Динамо и тогаш започна легендата за Ќира, белиот шал и 1982 година.