По FTX и крипто-брокерот Genesis на работ на банкрот


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


После банкротот на FTX, и американското брокерско друштво за криптовалути Genesis соопшти дека се обидува да избегне банкрот.

Претходно, во вторникот, Bloomberg објави дека доверителите на фирмата се организираат со адвокатите за реструктуирање за да спречат несолвентност. Цитирајќи луѓе со познавање на ситуацијата, во извештајот се вели дека правните фирми Proskauer Rose и Kirkland & Ellis се консултирани од доверители, кои се обидуваат да избегнат ситуација слична на брзото паѓање на крипто берзата FTX во банкрот, пренесува порталот Пари.

„Нашата цел е да ја решиме моменталната ситуација во бизнисот со заеми без потреба од никакво барање за стечај“, рече портпаролот на Genesis.

Претставниците на Проскауер и К&Е не одговорија веднаш на барањата за коментар.

„Започнавме разговори со потенцијалните инвеститори и нашите најголеми доверители и позајмувачи, вклучително и Gemini и DCG, за да се договориме за решение што ќе ја зајакнува севкупната ликвидност на нашиот бизнис за заеми и ќе одговори на потребите на клиентите“, рече привремениот извршен директор на Genesis, Дерар Ислим во писмо до клиенти видено од Ројтерс. Извештајот доаѓа додека американските државни регулатори за хартии од вредност го истражуваат Genesis Global Capital како дел од широката истрага за меѓусебната поврзаност на крипто фирмите, објави Barron’s минатата недела, цитирајќи коментар од директорот на Комисијата за хартии од вредност во Алабама.

Genesis ја ангажираше инвестициската банка Moelis & Company „за да ја оцени најдобрата можна стратегија за зачувување на имотот и да спроведе патоказ“, се вели во писмото на компанијата.

Крипто заемот на американскиот брокер за дигитални средства Genesis Trading го суспендираше откупот на клиентите претходно овој месец, наведувајќи го ненадејниот неуспех на FTX, каде што нејзиниот бизнис со деривати има околу 175 милиони долари заклучени средства, соопшти компанијата.

Компанијата за ризичен капитал Digital Currency Group, која е сопственик на Genesis Trading и менаџерот на средства за криптовалути, Grayscale, должи 575 милиони долари на крипто заемот на Genesis, изјави главниот извршен директор на Digital Currency, Бери Силберт, на акционерите овој месец.