Пишманаџија: Маск се премисли – не го купува Твитер


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Американскиот милијардер Илон Маск соопшти дека се повлекува од ,договорот за купување на Твитер.

Маск се повлече од понудата да ја купи компанијата за 44 милијарди долари, обвинувајќи ја дека одбива да дава информации за лажните налози. Твитер возврати и соопшти дека ќе го тужи Маск за непочитување на договорот.

Вредноста на акциите на Твитер вчера се намали за пет проценти односно на 36,81 долари, што е значително под 54,20 долари, колку што Маск беше подготвен да плати за акција.