Петочна и викенд средноаприлска временска прогноза

Денешниот априлски ден, петок, 16. април, времето во Македонија претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, околу пладне и попладне облачноста ќе се зголеми. Доцна попладне и кон крајот на денот почнувајќи од југозапад ќе има врнежи од дожд.

На планините во западните делови ќе врне снег. Ќе дува слаб до умерен, во горниот тек на Повардарието северен, а во јужните делови источен и југоисточен ветер.

Дневните температури ќе достигнат во Скопје 15 Целзиусови степени, Маврово 7, Охрид 11, Битола 13, Крива Паланка 12, Берово 11, Кавадарци 15, Дојран 17.

За утре прогнозата е претежно облачно со повремени врнежи од дожд, пообилни во северните делови. На планините на северозапад ќе врне снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.