Пет трикови за нега на руса коса

Пет трикови за нега на руса коса

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Русата коса изгледа прекрасно, но најмногу бара кога е грижата во прашање…

Бидејќи сината боја е најсилна, најмногу ја оштетува косата. Меѓутоа, со соодветна грижа, русата коса може да биде совршено здрава и убава.

Многу жени со руса коса често се соочуваат со проблемот на сува и оштетена коса, но со следните пет совети вашата коса ќе биде обновена и ќе изгледа убаво, здраво и сјајно.

1. Вистинскиот шампон

Најдобро би било да ја измиете косата со шампон специјално дизајниран за руса коса. Освен што ќе ја освежи бојата со секое миење, на косата ќе и даде дополнителен сјај и мекост.

2. Маска за коса

Користете маска за коса најмалку два пати неделно, без разлика дали ја правите сами или купувате во продавница. Изгледот на вашата коса ќе се промени по само една недела.

3. Боење на косата

Не претерувајте со боење бидејќи, како што споменавме на почетокот на текстот, сината боја е најсилна и најмногу ја суши косата. Секој месец бојте го само израстокот, а на секои четири – целата коса.

4. Регенератор

Ако имате проблем со раздвоени врвови и неуредна коса на која треба премногу да се чешлате, секојдневно прскајте регенератор што останува или ставајте капки на врвовите.

5. Блесок

Кога имате руса коса, природниот сјај едвај се забележува. Затоа постојат спрејови за сјај на косата. Едноставно прскајте ги после секое миење и проблемот е решен.