Перез одлучи: Роналдо добива поголема плата!


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1


Раководството на Реал Мадрид започна преговори за нов договор на мегаѕвездата Кристиано Роналдо, а се очекува деталите да бидат финализирани пред Светското првенство ова лето, пренесува весникот „АС“.

Генералниот директор на клубот, Хозе Анхел Санчез веќе го известил 33-годишниот Португалец за желбата на Флорентино Перез двете страни да потпишат нов договор со подобрени услови.

Самиот Роналдо ги оценил позитивно напорите на Реал за нов договор, со кој платата на играчот ќе биде зголемена од 21 на 30 милиони евра по сезона и тоа ќе го приближи до платата на Нејмар во ПСЖ, која е 35 милиони.

Актуелниот договор на Кристиано Роналдо со Реал истекува во летото 2021 година, должината на новиот договор ќе остане иста, само ќе бидат ревидирани финансиските услови.