Облачен петок


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Споредено со четврток, петок нема да донесе промена на метеоролошката состојба низ земјава. Останува воглаво облачно, претежно со слаб ветер, освен во југозападниот крај, каде повремено ќе дува умерен источен ветер. Можно е на крајните јужни делови од земјава да пропрска сосема слаб дожд.

Наутро минималната температура ќе има вредности помеѓу 0 и 4 степени, додека на повисоките места таа ќе има вредности помеѓу минус 4 и 0 Целзиусови.
Максималната температура ќе има вредности во границите помеѓу 5 и 9 Целзиусови низ поголемите населени места во земјава.

Скопскиот крај очекува претежно облачно време, со услови повремени, краткотрајни  сончеви периоди. Минималната температура ќе има вредност околу 2 степени, додека максималната температура нема да надмине 8 степени.