Облачен петок

Денеска претпладне времето во Македонија ќе биде променливо облачно со услови за слаб локален дожд на истокот од земјава. Попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува засилен ветер од северозападен и северен правец, особено изразен во поширокото Повардарие, каде ќе достигнува брзина и над 70 км/час.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 20 Целзиусови степени, Маврово 13, Охрид 17, Битола 19, Крива Паланка 16, Берово 15, Кавадарци 21, Дојран 22.

Утре ќе имаме сончево и потопло со слаб до умерен ветер од јужен правец и дневни температури од 17 до 29 степени.