Нови осум сведочења за набавка на фамозниот Мерцедес во ново рочиште за „Тенк“


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Со нови осум сведочења, денес во Кривичен продолжува судењето за предметот на СЈО „Тенк“ поврзан со набаваката на фамозниот Мерцедес по нарачка на бившиот премиер Никола Груевски, кој е еден од првообвинетите.

За „Тенк“ на денешното рочиште искази треба да дадат осум сведоци.

На претходното рочиште беа сослушани тројца сведоци и почна изведувањето на доказите.

Во случајот „Танк“, за набавката на луксузниот „мерцедес“ вреден 600 илјади евра обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски.