Home Актуелно Невработеноста во Британија на минимални 4,8 проценти

Невработеноста во Британија на минимални 4,8 проценти


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Стапката на невработеност во Велика Британија во три месеци заклучно со септември падна на 4,8 проценти, покажаа објавените официјални податоци. Меѓу работодавците спласна загриженоста поради Брегзит.

Во периодот јули-септември во Британија е забележана најниската стапка на невработеност за 11 години, додека во три месеци заклучно со август таа изнеусвала 4,9 проценти, соопшти британската канцеларија ONS, а пренесува агенцијата Франс прес.

Во три месеци заклучно со септември, во Британија имало 1,6 милиони невработени лица, што е за 146,000 помалку во однос на година дена претходно.

Според неодамна објавените податоци, британската економија во третиот квартал пораснала за 0,5 проценти, што е сериозно забавување во однос на растот од 0,7 проценти од вториот квартал, но над пазарните очекувања и прогнозираниот раст од 0,3 проценти.