Неверојатно, но вистинито: може да бидете алергични на партнерот

Неверојатно, но вистинито: може да бидете алергични на партнерот

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Алергиите можат да бидат навистина непријатни, но што ако сте алергични на партнерот?

Звучи неверојатно, дури и смешно, но има луѓе кои се вљубени до петици, но не можат да престанат да киваат и да плачат кога се во близина на партнерот.

Па, проверете 5 алергии кои не се ништо друго освен алергии на вашиот партнер.

Алергија на коса

Ова е навистина ретка алергија, но сепак постои. Обично се јавува кога лицето е алергично на производи за нега на коса што ги користи вашиот партнер. Тоа може да биде предизвикано и од материјалот од кој е направена продолжувањето на косата.

Алергија на кожата

Во овој случај, се работи за алергиски контактен дерматитис. По контакт со кожата и алергени, на кожата се појавуваат осип и чешање.

Алергија на плунка

Бакнувањето може да биде многу опасна активност доколку сте алергични на плунката на партнерот. Всушност, ова е главно алергија на компонентите на плунката, а не на самата плунка. На пример, ако сте алергични на храна и вашиот партнер јаде, може да се појави алергиска реакција по бакнувањето. Истото важи и за лековите.

Алергија на сперматозоиди

Иако овој тип на алергија е многу редок, постојат луѓе кои се алергични на нив. Симптомите на оваа алергија можат да бидат различни – од печење и чешање на гениталиите по сексуален однос, до анафилактичен шок. Ако користите кондоми, нема потреба да се грижите. Освен ако не сте алергични на латекс.

Вообичаени алергии

Можеби сте алергични на нешто што го носи вашиот партнер – на пример, лосиони, парфеми, козметика, накит, материјали за облека и слично.