5 едноставни навики за борба против стресот

5 едноставни навики за борба против стресот

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Сè што ви предизвикува анксиозност треба да се отстрани од вашиот живот, бидејќи ова чувство често може да стане толку неподносливо што ве „парализира“ и ве спречува да правите едноставни работи во секојдневниот живот, како што е дури и станување од кревет.

Но, наместо суштински да го избегнувате самиот живот, зошто да не го промените начинот на кој се справувате со работите и управувате со ситуациите? Можеби е тешко да се поверува, но постојат неколку едноставни навики кои значително ќе ви го намалат стресот. На крајот на краиштата, веќе има луѓе што ги следат. Но, што прават тие?

Дишење кое го ублажува стресот

Направете пауза од 5-10 минути неколку пати на ден за да се фокусирате на вашето дишење. Вдишете полека низ носот и почувствувајте како воздухот влегува во белите дробови и ги шири градите. Потоа држете го за секунда и полека издишете низ устата. Бројте до 4 додека вдишувате и задржете го здивот 4 секунди. Потоа избројте до 6 додека издишувате и задржете го здивот 4 секунди пред следното вдишување. Повторете 5 пати. Ова автоматски ќе го смири вашиот нервен систем и ќе ги опушти умот и телото.

Правете медитација

Постојат многу различни начини да се обидете со медитација. Може да се обидете да се концентрирате на дишењето, вашите движења или едноставно да прошетате во природа. Општо земено, медитацијата се смета за средство за ментална релаксација и благосостојба.

Физичка активност

„Во здраво тело, здрав ум“, вели древната поговорка и се чини дека тоа не е само случајност. Колку и да е тешко да се вградат физичките вежби во вашиот живот, ако се грижите за вашето ментално здравје, мора да прифатете дека тоа оди рака под рака со физичките активности. Малку јога, танцување и пешачење во секојдневниот живот значително ќе ви го намалат стресот.

Слушајте музика за да го намалите стресот

Музиката има моќ да предизвикува емоции. Не случајно слушањето музика прави човекот да чувствува задоволство. Причината? Ослободување на допамин. Ви предлагаме да поставите аларм со вашата омилена музика за пријатно да го започнете денот. Освен тоа, слушањето релаксирачка музика може да помогне да се ослободите од стресот. Идеален начин да ве одвлече вниманието од вашите проблеми.

Контактирајте со други луѓе

И не мислиме на социјалните мрежи. Слушањето на гласот на саканата личност ги активира чувствата на грижа, што може да ја намали тагата и анксиозноста. Не држете се до пораките, туку повикајте некој од вашите пријатели и предложете му да прошетате. Сигурно и малку квалитетно време со некој што го сакате ќе ја намали силата на проблемот што ве мачи.