НЕ ГО ИЗБЕГНУВАЈТЕ СОНЦЕТО: Витаминот Д го зголемува либидото


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Момците кои често престојуваат на сонце немаат проблеми со витаминот Д, а со самото тоа ниту со либидото.

Сексологот, др. Али Дилкс открива за „Дејли Меил“ дека овој витамин стимулира производство на тестостерон, кој е најодговорен за сексуалниот нагон, а сонцето е клучен фактор за добивање на витаминот Д.

„Истражувањето покажа дека момците кои страдаат од недостаток на сексуална желба треба да минат 30-минути на сонце дневно во текот на 14 дена за да го зголемат витаминот Д, а сдо самото тоа и желбата за секс“, истакна споменатиот сексолог.

Др. Дилкс вели дека недостатокот на овој витамин лошо се одразува на жените бидејќи го намалува лачењето на естроген, хормонот кој ги оддржува силни вагиналните мускули.